Program

Day 1 (Sunday, October 15)

08:00 – 08:30 Registration

08:30 – 09:00 Opening

Keynote 1 (chair: Ofer Arieli)

09:00 – 9:50 Arnon Avron – Effective paraconsistent propositional logics – Book introduction

09:50 – 10:15 Coffee break

Session A – Proof Theory (chair: Heinrich Wansing)

10:15 – 10:40 Matthias Baaz – On the benefit of unsound rules
10:40 – 11:05 Nissim Francez, Michael Kaminski – Poly-sequents and poly-logistic natural-deduction
11:05 – 11:30 Roman Kuznets , Bjoern Lellmann – Constructive Proof of Interpolation for Intermediate Logics Using Analytic Calculi

11:30 – 11:45 Break

Session B – Fuzzy Logics (chair: Christian Fermüller)

11:45 – 12:10 Agata Ciabattoni, Federico Aschieri, Francesco Antonio Genco – Goedel Logic: from Hypersequents to Parallel Computation
12:10 – 12:35 Libor Behounek – Free quantification in fuzzy logic
12:35 – 13:00 Martina Danková – Quantification in Partial Fuzzy Logic

13:00 – 14:30 Lunch

Keynote 2 (chair: Petr Cintula)

14:30 – 15:20 Daniele Mundici – Lukasiewicz axioms and MV-algebras: beyond algebraic logic

15:20 – 15:45 Coffee break

Session C – Many-Valued Logics I (chair: Libor Behounek)

15:45 – 16:10 Yaroslav Shramko – The dual Belnap logic, and anything but falsehood
16:10 – 16:35 Beata Konikowska, Arnon Avron – Paraconsistent three-valued logic for covering-based rough sets
16:35 – 17:00 Oleg Grigoriev – Logic of Bipartite Truth with Uncertainty Dimension

17:00 – 17:15 Break

Session D – Many-Valued Logics II (chair: Ivan Varzinczak)

17:15 – 17:40 Marta Bílková, Petr Cintula, Tomáš Lávička – Lindenbaum-style proof of completeness for infinitary logics
17:40 – 18:05 Jan Paseka, David Kruml, Thomas Vetterlein – On the coextension of cut-continuous pomonoids
18:05 – 18:30 Leonid Devyatkin – Many-Valued Paraconsistent Extensions of Classical Positive Propositional Calculus


Day 2 (Monday, October 16)

08:30 – 09:00 Registration

Keynote 3 (chair: Jean-Yves Béziau)

09:00 – 9:50 Didier Dubois – A unified view of some formalisms handling incomplete and inconsistent information

09:50 – 10:15 Coffee break

Session E – Argumentation (chair: Agata Ciabattoni)

10:15 – 10:40 Alexander Bochman – Four-valued semantics and logics in argumentation
10:40 – 11:05 Christian Fermüller – Connecting Argumentation, Incompatibility Semantics, Nmatrices, and Relevance Logics
11:05 – 11:30 AnneMarie Borg – Hypersequent-based Argumentation: An Instantiation in the Relevance Logic RM

11:30 – 11:45 Break

Session F – Knowledge Representation and Processing (chair: Carlos Caleiro)

11:45 – 12:10 Ivan Varzinczak – Next Steps in Reasoning Defeasibly over Description-Logic Ontologies
12:10 – 12:35 Jesse Heyninck – Relations between assumption-based approaches in nonmonotonic logic and formal argumentation
12:35 – 13:00 Yotam Dvir – Existential Information Processing in First-Order Logic

13:00 – 14:00 Lunch

14:00 – 15:20 Visit to the Hecht Museum

15:20 – 15:45 Coffee break

Session G – Entailment and the Meaning of Connectives, (chair: Anna Zamansky)

Special session in memory of Carolina Blasio
15:45 – 16:10 Carlos Caleiro, Sérgio Marcelino – Fibring partial non-deterministic matrices
16:10 – 16:35 Carlos Caleiro, João Marcos, Sérgio Marcelino – What the bleep do we know about classical connectives?
16:35 – 17:00 Carolina Blasio, João Marcos, Heinrich Wansing – An inferentially many-valued two-dimensional notion of entailment

17:00 – 17:15 Break

Session H – A Mathematical Perspective (chair: Matthias Baaz)

17:15 – 17:40 Casper Storm Hansen – A Conventionalist Philosophy of Mathematics
17:40 – 18:05 Tamar Lando – Topology and Measure in Logics for Point-free Space
18:05 – 18:30 Adam Přenosil – Classifying De Morgan clones

19:00 Transportation to social dinner
19:30 – 22:30 Social dinner


Day 3 (Tuesday, October 17)

09:00 – 08:30 Registration

Keynote 4 (chair: Katalin Bimbo)

09:00 – 9:50 Michael Dunn – The Paradox of the Two Firefighters: A Paraconsistent Logic Solution and a Probability Solution

09:50 – 10:15 Coffee break

Session I – Paraconsistency and Negation (chair: João Marcos)

10:15 – 10:40 Hitoshi Omori – From Dunn to Avron: towards a systematic overview of paraconsistent logics
10:40 – 11:05 Heinrich Wansing, Matthias Unterhuber – Connexive Logic and Chellas-Segerberg Semantics
11:05 – 11:30 Jean-Yves Béziau – The Substractive Paraconsistent Logic SK/2

11:30 – 11:45 Break

Session J – Relevance and Modality (chair: Yaroslav Shramko)

11:45 – 12:10 Nenad Savić, Thomas Studer – Relevant Justifications (ongoing work)
12:10 – 12:35 Katalin Bimbo – Interpretations of weak positive modal logics
12:35 – 13:00 Igor Sedlár – Towards completeness of some lattice-valued modal logics

13:00 – 14:30 Lunch
Keynote 5 (chair: Arnon Avron)

14:30 – 15:20 Edwin Mares – Paraconsistent Belief Revision: Semantic Approaches

15:20 – 15:45 Coffee break

Session K – Uncertainty and Inconsistency Representation (chair: Beata Konikowska)

15:45 – 16:10 Tomáš Lávička, Adam Přenosil – General Approach to Inconsistency Lemmas
16:10 – 16:35 Soma Dutta – Non-explosion and relativized notion of inconsistency: an information system perspective
16:35 – 17:00 Dov Gabbay  – Temporal Aspects of Many Lives

17:00 – 17:15 Closing